»Njegova vera v narod je prešla na mnoge somišljenike, izobražence, učitelje in Slovence, ki so z njim ohranjali upanje v svobodno prihodnost.«
»Postavitev plošče Rudolfu Maistru na stavbi, v kateri je deloval, je za Slovenijo izraz spoštovanja mesta Przemysl in Poljske ter hkrati poklon našemu rojaku. V vaše mesto ga je leta 1908 pripeljalo vztrajanje v slovenski narodnozavedni drži znotraj avstro-ogrske vojske. To je bilo pravo domoljubje, ki je ena gonilnih sil slovenskega in poljskega naroda.«
»Slutil je, da se slovenskemu narodu na prepihu oblikovanja novih nacionalnih in političnih razmerij lahko zgodi krivica. Zato je v svojem srcu začutil, da mora ukrepati – za bližnje, za soborce, za Slovenke in Slovence ter predvsem za prihodnje rodove.«
»V Maistrovem duhu bi morali svoje delovanje usmeriti v skupne cilje, saj se lahko le s skupnimi močmi zoperstavimo tegobam sodobnega časa.«
»Maister namreč ni pripadal nobeni politiki, on je pripadal svojemu narodu. Imel je stike s Tavčarjem, ki je bil liberalec, sodeloval je z Antonom Korošcem iz takratne Ljudske stranke, ki je bila klerikalna stranka, da ne omenjam vseh literatov, s katerimi je sodeloval, ne glede na njihovo politično usmerjenost.«
»Tako se je general Maister skupaj s požrtvovalnimi in pogumnimi dejanji svojih soborcev s peresom in mečem vpisal v temelje slovenstva.«
»Odprli smo razstavo v njegovo čast.«
»Veličasten prevzem poveljstva zaledne vojske.«
»Rudolfa Maistra, našega najbolj slavljenega generala, predstavljajo številne leposlovne in strokovne knjige.«
»Maister bo predstavljen iz različnih zornih kotov: kot drzen vojak, vizionarski politik in občutljiv estet.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju